Nie daj się zabić

Otrzymałem ciekawego maila od mieszkanki Kamieńca Wrocławskiego pani Kaliny. W korespondencji tej poruszyła niezwykle ważny problem, jakim jest zupełny brak elementów odblaskowych u pieszych, podążających naszymi drogami, przeważnie nie posiadającymi chodników. Oczywiście najwłaściwszym rozwiązaniem jest budowa chodników, lecz drogi, których ten problem głównie dotyczy nie są gminnymi, stąd są pewne komplikacje z tym związane. Są z resztą pierwsze jaskółki zwiastujące poprawę tej sytuacji, mianowicie budowa chodników w Kamieńcu Wrocławskim i Jeszkowicach. Tempa nabrało również oświetlanie ulic, a planowana jest również modernizacja oświetlenia istniejącego na bardziej wydajne.

Jednak nie o tym chciałbym się rozwodzić, zwłaszcza, że inwestycje zawsze rozciągają się w czasie, a działać na rzecz bezpieczeństwa trzeba natychmiast. Ukażmy zatem sytuację pieszego, maszerującego po zmierzchu ruchliwą drogą jaką jest na przykład droga między Wojnowem, a Kamieńcem Wrocławskim, lub Dobrzykowicami.

Otóż pieszy z natury ma poczucie, że jest widziany przez kierującego pojazdem, a to poczucie bierze się stąd, że sam widzi i w dodatku słyszy zbliżający się pojazd. Poczucie to jest jednak niezwykle mylące.

Ubrany na czarno pieszy, idący w dodatku prawą stroną, czyli niezgodnie z przepisami regulującymi ruch pieszych na drogach nie posiadających chodników, jest dla kierowcy niewidoczny lub zauważalny w ostatnim momencie, kiedy to brak jest czasu na właściwą reakcję i bezpieczne minięcie pieszego. W takiej sytuacji do tragedii droga jest bardzo krótka. Nie należy zatem lekceważyć przepisów dotyczących sposobu poruszania się po drogach publicznych, ze szczególnym uwzględnieniem używania elementów oświetlenia lub odblaskowych.

Uwaga! Zawsze miej przy sobie element odblaskowy a najlepiej emitujący własne światło jeśli poruszasz się od zmierzchu do świtu po drodze publicznej (zwłaszcza ruchliwej) . Pamiętaj twoje życie może zależeć od elementu, którego wartość to zaledwie kilka złotych.

Ten artykuł jest zwiastunem szerszej akcji jaka jest planowana z inicjatywy obywateli naszej gminy. Mamy nadzieję że włączą się w nią wszystkie środowiska, którym bezpieczeństwo pieszych nie jest obojętne.

Do kierowców natomiast apelujemy o wzmożoną uwagę i przezorność podczas pokonywania nieoświetlonych odcinków dróg pomiędzy miejscowościami.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ps. Zapraszamy wszystkie osoby i podmioty życia publicznego do wspólnej akcji “Jesteś widoczny jesteś bezpieczny”.

zdj. źródło: www.uzyjwyobrazni.pl

Jesteś tutaj: Strona Główna Samoedukacja Nie daj się zabić