Nie ma dymu bez ognia, czyli to i owo o otyłości u dzieci i młodzieży

Diagnozowane w wieku dorosłym choroby układu sercowo - naczyniowego o podłożu miażdżycowym mogą być następstwem zaburzeń obecnych już w dzieciństwie/wieku młodzieńczym. Dowiedziono, że występowanie w wieku rozwojowym samej tylko otyłości (UWAGA, babcie tuczące swoje wnuczki!) może stymulować przedwczesne wysŧępowanie chorób układu krążenia. Otyłość jest jedną ze składowych tzw zespołu metabolicznego zobacz TUTAJ, którego obecność stanowi niepokojący sygnał, świadczący o nieprawidłowej kondycji młodocianego (i nie tylko) organizmu. W zapobieganiu i leczeniu tego zespołu podstawowe znaczenie ma modyfikacja stylu życia: dieta (ograniczenie wysoko słodzonych napojów i produktów typu fast food zobacz TUTAJ, zwiększenie spożycia produktów zbożowych pełnoziarnistych, kosztem cukrów prostych i tłuszczów, połączone ze zbilansowaniem energetycznym diety oraz odpowiednią aktywnością fizyczną), a u dorosłych również farmakoterapia. Oszacowano, że ryzyko otyłości ulega zmniejszeniu o 10% z każdą godziną poświęconą na wykonanie umiarkowanego wysiłku fizycznego, a zwiększa się o 12% z każdą godziną spędzoną np. przed komputerem. Czy wiesz, że w 2005 r. zgony Polaków z powodu chorób układu krążenia zobacz TUTAJ stanowiły aż 47,5% ogółu zgonów? Czy chcesz się osobiście zaangażować w stosowne działania prewencyjne?

 

Dla osób zainteresowanych oceną swojego ryzyka zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych w oparciu o projekt SCORE* LINK.

 

Pewna kobieta, od dziecka OTYŁA,

tak się swojemu lekarzowi skarżyła:

"prawie NIC NIE JEM, a wciąż tyję!"

A lekarz jej na to "taką dam radę:

niech pani szybko tę metodę opatentuje,

a zaraz się do pani kolejka uformuje,

bo każdy kto bydło/trzodę chlewną/drób hoduje

do pani się natychmiast zgłosi

i o ten bezkonkurencyjny przepis poprosi.

Za taki patent nawet nagroda Nobla czeka,

więc z ogłoszeniem tej rewelacji proszę NIE ZWLEKAĆ!


Z życzeniami, byśmy paląc ognisko nie dziwili się, że dym leci
lek. med. Maria Klajn

ZASTRZEŻENIE ODPOWIEDZIALNOŚCI

Artykuły kącika medyczno-satyrycznego mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Dokładamy wszelkiej staranności, by prezentowane w nim artykuły były rzetelne i zgodne z prawdą, jednak autorka artykułów, ani wydawca serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za domniemane szkody wynikające z korzystania z porad tu zawartych.

Jesteś tutaj: Strona Główna Kącik Medyczno - Satyryczny Nie ma dymu bez ognia, czyli to i owo o otyłości u dzieci i młodzieży