Wyssane z mlekiem matki, czyli o karmieniu piersią i nie tylko o tym

Istnieją obecnie dowody naukowe, że jedynym prawidłowym sposobem żywienia niemowląt w pierwszym półroczu życia jest wyłączne karmienie piersią. Każdy inny sposób jest niezgodny z fizjologią organizmu niemowlęcia. Mleko matki stanowi bowiem doskonałą kompozycję składników odżywczych przeznaczonych dla organizmu dziecka. Za pośrednictwem pokarmu matka przekazuje swojemu dziecku nie tylko składniki odżywcze, ale także naturalne przeciwciała, zwiększające odporność noworodka/niemowlęcia na choroby. Karmienie pokarmem naturalnym zmniejsza także ryzyko wystąpienia u dziecka odczynów alergicznych. Karmienie piersią zaspokaja nie tylko głód fizyczny maleństwa, ale również jego potrzeby emocjonalne. Jest to czas miłości, w którym dochodzi do nawiązywania wzajemnych relacji pomiędzy matką i dzieckiem. Na terenie kraju istnieją już dość liczne ośrodki udzielające porad dotyczących karmienia naturalnego. Ich adresy można odnaleźć w internecie pod hasłem: Porady laktacyjne. Zakres oferowanych tam porad obejmuje najczęściej naukę technik prawidłowego przystawiania do piersi, a także rozwiązywanie innych problemów laktacyjnych, np. prowadzenie rehabilitacji funkcji ssania u dzieci po użyciu smoczka lub butelki, instruktaż karmienia wcześniaków czy bliźniąt. Zwykle ośrodki te oferują również możliwość wypożyczania profesjonalnych odciągaczy do pokarmu oraz wag dla niemowląt.

Dla osób zainteresowanych pielęgnacją małego dziecka podaję jeszcze 3 linki:

  • - dotyczący karmienia piersią i mlekiem kobiecym, w którym można znaleźć zestaw odpowiedzi ekspertów, dotyczących tego zagadnienia czytaj TUTAJ.

  • - dotyczący pielęgnacji pępka noworodka czytaj TUTAJ.

  • - o noszeniu niemowlęcia czytaj TUTAJ.

 

Nakarmiony,
do piersi przytulony,
śpi słodko nowonarodzony.

A gdzie śpi
i o czym śni
ten,
którego do piersi
nie przystawiono,
bo mu się urodzić
nie pozwolono
i do serca
nigdy nie przytulono?

A jak śpi
i o czym śni
RODZIC PIERWSZY
i RODZIC DRUGI,
adresaci tej USŁUGI?

A ty, kolego,
coś rękę przyłożył do TEGO?

 ALEA IACTA EST czytaj TUTAJ

Oto człowieczeństwa TEST.

Z życzeniami by MALEŃKA MIŁOŚĆ (posluchaj TUTAJ) była kochana
lek. med. Maria Klajn

 

ZASTRZEŻENIE ODPOWIEDZIALNOŚCI

Artykuły kącika medyczno-satyrycznego mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Dokładamy wszelkiej staranności, by prezentowane w nim artykuły były rzetelne i zgodne z prawdą, jednak autorka artykułów, ani wydawca serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za domniemane szkody wynikające z korzystania z porad tu zawartych.

Jesteś tutaj: Strona Główna Archiwum Archiwum 2010 Kącik Medyczno - Satyryczny 2010 Wyssane z mlekiem matki, czyli o karmieniu piersią i nie tylko o tym