Okno nas świat, czyli to i owo o narządzie wzroku

Oko to nasze biologiczne "okno" na świat (czytaj TUTAJ). I tak, jak przez okno, można przy pomocy oceny oczu:

  1. zaglądać "do środka" (ma to miejsce podczas przechodzenia bodźców
    wzrokowych przez gałkę oczną do mózgu oraz podczas badania
    oftalmoskopowego czytaj TUTAJ

  2. "wyglądać na zewnątrz", czyli przekazywać informacje z "wnętrza"
    ciała do środowiska otaczającego.

Ocena oka pozwala na uzyskanie całego wachlarza różnorodnych informacji. Możemy dowiedzieć się wiele zwłaszcza o funkcjonowaniu mózgu, który w zakresie narządu wzroku zawiaduje m.in.: akomodacją, konwergencją, reakcją na światło oraz funkcją mięśni gałkoruchowych. W oku możemy "wyczytać" informacje ogólnoustrojowe: o obecności anemii (blade spojówki), czy alergii (przekrwienie spojówek), o zaawansowaniu miażdżycy (zmiany na dnie oka, rąbek starczy w obrębie tęczówki), o nadciśnieniu tętniczym (zmiany na dnie oka), o chorobach tarczycy (wytrzeszcz gałki ocznej w nadczynności tego gruczołu), czy nerek (porcelanowe obrzęki powiek), o stanie wątroby (zażółcenie twardówki przy żółtaczce, czy obecność pierścienia Kaysera - Fleischera w przypadku choroby Wilsona), o obecności powikłań cukrzycy (retinopatia cukrzycowa). Oko jest również nośnikiem informacji o naszych emocjach (oko radosne, smutne, zakochane, złośliwe, groźne), stąd np. niektórzy negocjatorzy/politycy występują w ciemnych okularach, by tuszować własne emocje. Niebezpiecznym, a często rozpoczynającym się "skradająco", schorzeniem narządu wzroku jest jaskra (czytaj TUTAJ). Często podstępnie przebiega u ludzi starszych również rozwój zaćmy (czytaj TUTAJ). Nie lekceważmy więc okresowej kontroli wzroku.

Ładne oczy masz, czyli wariacje na temat Dagnan/Krajewski

Ładne oczy masz
w młodości czas.
Czy lekarz odgadnie,
co w nich schowasz na dnie?

Refren:
Wzroku zimna woda?
Uśmiechu uroda?
Litości osłoda?
Czar czy złości dno?

Jakie oczy masz
w dojrzałości dniach?
Pełne złośliwości,
czy tkliwej miłości?

Refren:
Wzroku zimna woda?
Uśmiechu uroda?
Litości osłoda?
Czar czy złości dno?

Jakie oczy masz
i w starości twarz?
Anioł to czy szatan
rys im własny nadał?

Refren:
Wzroku zimna woda?
Uśmiechu uroda?
Litości osłoda?
Czar czy złości dno?

Z życzeniami otrzymywania i posyłania pogodnych spojrzeń
lek. med. Maria Klajn

 

ZASTRZEŻENIE ODPOWIEDZIALNOŚCI

Artykuły kącika medyczno-satyrycznego mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Dokładamy wszelkiej staranności, by prezentowane w nim artykuły były rzetelne i zgodne z prawdą, jednak autorka artykułów, ani wydawca serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za domniemane szkody wynikające z korzystania z porad tu zawartych.

Jesteś tutaj: Strona Główna Archiwum Archiwum 2010 Kącik Medyczno - Satyryczny 2010 Okno nas świat, czyli to i owo o narządzie wzroku