Canadian Brass - Canon, czyli o strategiach radzenia sobie (nie tylko z chorobą)

Czy wiesz, że wystąpienie choroby (zwłaszcza przewlekłej), czy innej sytuacji stwarzającej poczucie zagrożenia/straty, uruchamia różne - zwykle nieuświadamiane - mechanizmy radzenia sobie z problemem? czytaj TUTAJ

Czytaj więcej...

Być albo nie być Pudzianem, czyli to i owo o próbie wysiłkowej

Elektrokardiograficzna próba wysiłkowa to nieinwazyjne badanie wykonywane w przypadku choroby niedokrwiennej serca, w celu diagnostycznym lub rokowniczym. Badanie to polega na obciążaniu chorego ściśle dozowanym wysiłkiem (chodzenie po ruchomej bieżni lub jazda na rowerze stacjonarnym), z jednoczesną ciągłą rejestracją zapisu ekg, pomiarami ciśnienia tętniczego i obserwacją stanu klinicznego pacjenta. Wynik tej próby pozwala na zdiagnozowanie choroby i/lub stopnia jej zaawansowania, a także na ocenę skuteczności zastosowanego leczenia. Jeśli wynik próby wysiłkowej jest DODATNI, to znaczy, że stwierdzono obecność cech niedokrwienia mięśnia serca. Wynik UJEMNY oznacza, że niedokrwienia serca w przeprowadzonym badaniu nie wykazano. Dla osób zainteresowanych tematem dolegliwości bólowych w klatce piersiowej link edukacyjny czytaj TUTAJ.

Czytaj więcej...

Ten zegar stary, czyli to i owo o niewydolności krążenia

Czy wiesz co to jest niewydolność krążenia (czytaj TUTAJ) i jakie są jej przyczyny? Czytaj TUTAJ. Chore serce wysyła "sygnały" świadczące o tym, że sobie "nie radzi" - czytaj TUTAJ. Jeśli potrafisz zrozumieć tę „mowę serca” w porę odwiedzisz lekarza, poddasz się diagnostyce (czytaj TUTAJ) i podejmiesz stosowne leczenie (czytaj TUTAJ).

Czytaj więcej...

Nie płacz kiedy odjadę, czyli to i owo o chorobach pasożytniczych

Wrzesień to nie tylko początek roku szkolnego, ale także pokłosie wyjazdów wakacyjnych. Jeśli zauważamy, że nasz domownik (dziecko/nastolatek/czasem także i dorosły) intensywnie się drapie powinniśmy przede wszystkim wykluczyć obecność chorób pasożytniczych: wszawicy i świerzbu - czytaj TUTAJ. Uczestnicy wyjazdów wypoczynkowych/służbowych do krajów egzotycznych nie powinni lekceważyć u siebie nietypowych objawów chorobowych, ponieważ mogą być one zwiastunem tzw. choroby tropikalnej - czytaj TUTAJ oraz TUTAJ. Dla osób zainteresowanych ochroną przed chorobami zakaźnymi podczas pobytu w krajach tropikalnych - czytaj TUTAJ.

Czytaj więcej...

Wielka Lipa, czyli to i owo o walce z alkoholizmem

Dziś zachęcam Państwa do lektury i refleksji nad nią - czytaj TUTAJ. Dyskutować „każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej”, lecz dobrze byłoby, gdyby z tej dyskusji coś konkretnego wynikało. Co ja i ty możemy zrobić dla profilaktyki alkoholizmu w Polsce? Możemy zadeklarować indywidualną abstynencję (nie stać cię na to?), bo „słowa uczą, lecz PRZYKŁADY POCIĄGAJĄ”, możemy organizować uroczystości towarzyskie bez alkoholu (byłam na niejednej takiej: i nie tylko ja dobrze się tam bawiłam), możemy także dołączyć do społecznych inicjatyw, gdzie liczy się wspólne działanie - zobacz TUTAJ i TUTAJ. Najpierw indywidualne, a potem wspólnotowe zaangażowanie da gwarancję, że walka z alkoholizmem nie będzie WIELKĄ LIPĄ.

Czytaj więcej...

Jesteś tutaj: Strona Główna Archiwum Archiwum 2010 Kącik Medyczno - Satyryczny 2010