Jak połączyć przyjemne z pożytecznym...

Powoli mijają emocje... Spektakl pt. „Kobietki” przedstawiony 25 września 2010 r. w świetlicy wiejskiej w Czernicy z udziałem teatru z Krakowa przechodzi do historii...

Prawie wszystko jak w prawdziwym teatrze... Plakaty w całej gminie, informacje na stronie internetowej, smsy, zaproszenia - nawet z ambony i tzw. poczta pantoflowa. Sztaluga przed wejściem zapraszająca i informująca, że to tu! I podziałało. Już przed 18-tą cała sala pięknie odrestaurowanej świetlicy w Czernicy została zapełniona niemal do ostatniego miejsca. Znajome i obce twarze tych wszystkich, którzy zechcieli poświęcić ciepły sobotni wieczór na coś nowego, innego, którym obok ciekawości przyświecał szlachetny cel spotkania. Z drugiej zaś strony trema organizatorów, aktorów, wszystkich zainteresowanych tematem, bo dopięcie na ostatni guzik każdego przedsięwzięcia to zawsze trudne wyzwanie i towarzyszący temu stres.

A teraz słów kilka o satyryczno – rozrywkowym spektaklu pt.”Kobietki”... Intryga opiera się o występ aktorki Róży, granej przez Lucynę Rutkowską, w którym uczestniczy początkujący akustyk - Marian Bodziony. Niezdarny mężczyzna na początku pouczany i strofowany przez gwiazdę, daje się wciągnąć w akcję i niezwykle ubarwić występ. Muzyka, śpiew i włączanie do przedstawienia publiczności to mocne strony sztuki. Autorka scenariusza, reżyser i zarazem odtwarzająca główną rolę – p. Lucyna potrafiła rozbawić (szczególnie sceną łóżkową w gwarze góralskiej) i wzruszyć „Rozmową liryczną” Gałczyńskiego. Były ciary!!! W scenariuszu widać wrażliwość i czujne podpatrywanie rzeczywistości, z czego można się pośmiać, bo życie dostarcza najciekawszych tematów.

Rozweselone twarze widzów oraz oklaski zawsze dopingują aktorów i dodają im skrzydeł. Tak było i tym razem. Wszyscy świetnie się bawili, śpiewali znane piosenki, bo przecież najbardziej lubimy te, które wcześniej słyszeliśmy... A jeśli nawet nie były to klimaty i humor dla niektórych widzów, na pewno nie mogą oni powiedzieć, że chociażby jakaś część rozrywkowego programu nie została im w pamięci.

W tym miejscu czas na podziękowania - co czynię z wielką radością - w szczególności kierując je do organizatora projektu Społecznego Komitetu Mieszkańców Kamieńca Wrocławskiego, Łan i Czernicy, a także Gminy Czernica i GOPS-u. Połączenie sił wielu ludzi dobrego serca - Sabiny Jasińskiej, Piotra Gróbarczyka i Jerzego Misztala przyczyniło się do rozpropagowania szczytnej inicjatywy pomagania innym . Dzielenie się uszlachetnia i wyzwala pozytywną energię, a kto daje – podwójnie zyskuje. Jak powiedział kardynał Stefan Wyszyński „Zamiast czekać na dobroć innych, sami napełniajmy codzienne życie dobrocią”. Ta piękna sentencja znalazła tu swoje potwierdzenie w działaniu. Wszystkim sponsorom oraz nabywcom cegiełek, którzy przyłączyli się do tej pięknej akcji charytatywnej, składamy wyrazy wdzięczności. Dochód zasili fundusz budowy ośrodka dla osób z autyzmem, który ma powstać na cztero i półhektarowym terenie pomiędzy Czernicą a Jeszkowicami z inicjatywy Dolnośląskiego Stowarzyszenia na rzecz Autyzmu.

Serdecznie dziękuję za życzliwe przyjęcie tego projektu i zapraszam do pomocy w zbudowaniu „Miejsca na ziemi” poprzez podarowanie 1% z podatku w rozliczeniu za rok 2010. Wszelkie informacje można znaleźć na stronie stowarzyszenia www.autyzm.wroclaw.pl

Halina Trojanowska
- członek zarządu Dolnośląskiego Stowarzyszenia na rzecz Autyzmu

PS...

Właściwie wszystko zostało pięknie napisane przez panią Halinę Trojanowską. Pozwolę sobie jednak na dopisanie kilku słów, tytułem dopełnienia i ukazania pewnego niezwykle ciekawego kontekstu tego artystycznego wydarzenia.

Otóż Spektakl odbył się w ramach autorskiego projektu "Szlakami Integracji Społecznej", o którym to projekcie pisaliśmy już szerzej na naszej stronie.

Pomysłodawca i realizator tego projektu – stowarzyszenie „Społeczny Komitet Mieszkańców Kamieńca Wrocławskiego i Łan” w czasie ostatnim rozrósł się o nowe siły i potencjały poprzez wstąpienie w szeregi tego stowarzyszenia osób z Czernicy i Jeszkowic co znalazło też odzwierciedlenie w zmianie nazwy stowarzyszenia na „Społeczny Komitet Mieszkańców Kamieńca Wrocławskiego, Łan i Czernicy”. Ze względów technicznych Jeszkowice oraz inne potencjalne miejscowości wymieniane będą nie w nazwie stowarzyszenia, by nie ciągnęła się w nieskończoność, lecz na marginesie papieru firmowego w jednym ciągu z wszystkimi miejscowościami tworzącymi tę ciekawą społeczną strukturę.

Wracając jednak do wątku głównego powiedzieć należy, że spektakl ów był pierwszym, mocno samodzielnym dziełem nowych członków naszego stowarzyszenia na ich własnym terenie. Cały ciężar organizacji spoczął bowiem na paniach: Halinie Trojanowskiej oraz Sabinie Jasińskiej przy współudziale Doroty Przybylskiej i Zofii Gębali.

Wspomnę, że na trochę innym polu, ale z ogromnym zaangażowaniem włączyła się w nurt pracy stowarzyszenia również mieszkanka Czernicy - Anna Maria Maniak wraz z mieszkanką Jeszkowic - Małgorzatą Podliską.

Ten bardzo dobry początek pozawala rokować dobrze na przyszłość. Jest nadzieja, że procesy integracyjne oraz uobywatelnianie społeczeństwa zaczną być sytuacją zupełnie normalną.

Jako prezes stowarzyszenia gorąco dziękuję za śmiałą realizację przedsięwzięcia. Podziękowania również jak zawsze składam na ręce wójta Stefana Dębskiego, całemu samorządowi gminy Czernica za optykę wspierania i pomocy dziełom tego typu. Szczególne podziękowania należą się kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej - pani Krystynie Zaraś. Jej otwarte i szerokie patrzenie na problemy i sprawy naszego gminnego środowiska owocują bardzo dobrą współpracą przy realizacji różnego rodzaju projektów. Cieszy fakt, że ta jednostka organizacyjna dostała swoje nowe lokum, które z pieczołowitością przygotowuje do pełnienia ważnych zadań.

Pragnę podkreślić, że współpraca coraz szerszych gremiów napawa z jednej strony optymizmem, z drugiej zaś, przemienia miejsce naszego zamieszkiwania i daje ogromnie wiele satysfakcji oraz napawa dumą.

Zdjęcia w Galerii - Kobietki

Piotr Gróbarczyk
- prezes stowarzyszenia "Społeczny Komitet Mieszkańców Kamieńca Wrocławskiego, Łan i Czernicy"

Jesteś tutaj: Strona Główna Archiwum Archiwum 2010 Gazetka "Wokół Nas" 2010 Jak połączyć przyjemne z pożytecznym...