Parametry zdrowia cz. I

Do wskaźników szacujących stan naszego zdrowia należy m. in. wskaźnik BMI (Body Mass Index), na podstawie którego możemy ocenić czy masa naszego ciała jest prawidłowa czy nie. Wartości BMI poniżej dolnej granicy normy pozwalają rozpoznać niedobór masy ciała, natomiast przekroczenie górnej granicy tego wskaźnika sugeruje istnienie nadwagi lub otyłości. Obliczanie BMI (kliknij TUTAJ) jest pomocne w ocenie ryzyka wystąpienia chorób związanych z nadwagą/otyłością takich jak np.: zawał serca, nadciśnienie tętnicze, udar mózgu, niedokrwienie kończyn dolnych, cukrzyca, choroba nowotworowa. Istnieje również pojęcie tzw. otyłości brzusznej, która oznacza występowanie dużej ilości tłuszczu w okolicy brzucha. Aby to ocenić należy dokonać pomiaru obwodu pasa na wysokości 2,5 cm powyżej pępka. Kryterium rozpoznania takiej otyłości stanowi:

  • - u kobiety obwód pasa >88 cm (przy bardziej restrykcyjnych normach >80 cm)
  • - u mężczyzny obwód pasa >102 cm (przy bardziej restrykcyjnych normach >94 cm)

Ale postawienie diagnozy to dopiero początek drogi do zdrowia. W działaniach prozdrowotnych bardzo ważne jest posiadanie długotrwałej motywacji. W przypadku nadwagi/otyłości brak długofalowej motywacji w walce ze zbędnymi kilogramami może prowadzić do tzw. efektu jo-jo (czytaj więcej o efekcie jo-jo)

SZLACHETNE ZDROWIE

Kalorie liczysz,

obwód talii mierzysz

i ciągle się ważysz.

Wciąż jesteś skwaśniały/a

i obolały/a.

A zamiast narzekać,

biernie na łut szczęścia czekać,

swoje życiowe strategie ZMIEŃ:

oceń

gdzie ten leń,

EGOIZM i łakomstwo

zniewalające cię co dzień.

Usuń także gorycz z serca

i wypogódź twarz.

Wtedy przyjdą

(nie tylko zdrowotne!) zwycięstwa,

innym i sobie radość dasz.

 Z życzeniami wytrwałości i nie zniechęcenia się w dobrych dziełach
lek. med. Maria Klajn

 

ZASTRZEŻENIE ODPOWIEDZIALNOŚCI

Artykuły kącika medyczno-satyrycznego mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Dokładamy wszelkiej staranności, by prezentowane w nim artykuły były rzetelne i zgodne z prawdą, jednak autorka artykułów, ani wydawca serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za domniemane szkody wynikające z korzystania z porad tu zawartych.